השינוי הדרמטי שהתרחש אצל השכנים | ד”ר דן נאור

שלשום נפל דבר בלבנון. סססס אל-דין אל-חרירי, אחת הדמויות החחובות בעדה הסונית בלבנון, הודיע ​​על פרישתו מן החיים הפוליטיים

Hora do dia: 27.1.22 12:47

שלשום נפל דבר בלבנון. סססס אל-דין אל-חרירי, אחת הדמויות החחובות בעדה הסונית בלבנון, הודיע ​​על רישתו מן החיים הפוליטיים, ואף קרא למפלגתו, מפלגת העתיד, לעשות המוהו אל-כירי ציין בנאומו כי בעת הזו, כאשר ההפפפה האיראנית גוברת וכאשר המדינה הלבנונית קורסת, אין תקווה ללבנון. לא ברור האם זוהי פרישה לצמיתות או לקיחת פסק זמן מן החיים. כך או אחרת, נראה כי הודעה זו היא מעין הודאה בכישלונו ככוליטיקאי והיא מסיימת חיים פוליטיים רצופי מפלות. . ניתן לומר שהכישלון הפוליטי של אל-כישלונה של העדה הסונית במאבק על מעמדה בלבנון.

למן עצמאותה של לבנון, היה לעדה הסונית תפקיד מוביל. על פי חלוקת הכוחות במדינה, אשר קקבעה בין הסונים ובין הנוצרים המארונים, משרת ראשות הממשלה שמורה לעדה הסונית. פרוץ מלחמת האזרחים הלבנונית ב -1975, איישו את המשרה הרמה פוליטיקאים סונים בעלי שיעור קומה (לרוב), בני מפחחות ככבדים מקרב העדה הסונית הללו אמםם לא ייצגו את כל העדה הסונית, אך שמרו על האיטטרסים של העדה אל מול העדות האחרות.

מלחמת האזרחים שפרצה ב-1975 חשפה את חולשתה של העדה הסונית. בעוד לעדות האחרות בלבנון, למארונים, למארונים, לדרוזים ולשיעים, היו מיליציות משלהן, הסונים העדיפו להסתמך על כוחם של הארגונים הפלסטיניים אשר פפלו בלבנון כאשר אש”ף נאלץ לעזוב את לבנון בעקבות מלחמת לבנון הראשונה, הסונים מצאו עצמם ללא כוח מגן. זאת ועוד, המנהיגות הסונית המסורתית שלהם, זו שבאה מקרב משפחות הנכבדים, הלכה ונחלשה. כך, בעוד העדות האחרות היו חמושות ואף הצמיחו שכבת הנהגה חדשה שצפה ועלתה בשדה הקרב, הסונים נותרו מאחור.

מי שהוביל לשינוי במעמדה של העדה הסונית היה רפיק אל-חרירי, “מר לבנון”. רירי, שיקם את לבנון בתום מלחמת האזרחים והךך להיות האםם הזזז של העדה הסונית, ואולי אף של לבנון. הוא עשה זאת הן בשל הונו הרב והן בשל כשרונו הפוליטי. אך הירצו של רפיק אל-רירי בפברואר 2005, על פי רוב ההערכות בידי זזבאללה וסוריה, הותיר ואקום אותו העדה הסונית התקקתה למלא ??? כהונותיו כראש מממשלה לא הותירו חותם, והוא לא הצליח לזזז את כוחה של העדה הסונית אל מול האתגרים שניצבו בפפיה, ובמיותו של ארגון זזבאללה השיעי

מה יהיה עתה על העדה הסונית? הכרזתו של כי הוא מקווה שמפלגתו תלך בקקבותיו ולא תשתף בבחירות לפרובות, נראות כמו הכרזת חרם של העדה הסונית על המחקחק הפוליטי לדעתי, קריאתו זו של חרירי, מציגה את חוסר בשלותו הפוליטית. אם חרם שכזה אכן יתבצע, יצא שכרה של העדה הסונית בהפסדה. בפרלמטט הלבנוני חייב להיות ייצוג לעדה הסונית, בין אם הסונים יחרימו את הבחירות או לא. החרמה, תוביל לכך שצציגים סוניגים ייבחרו על ידי בני העדות האחרות, דבר אשר יגרום להחלשה נוססת של העדה הסונית. באופן טראגי העדה הסונית משלמת עתה את מחיר טעויותיה שלה.

# ד”ר דן נאור הוא מרצה במחלקה ללימודי המזרח התיכון ומדעי המדינה באותירינה באותיריאתירי.

קיראו גם:

כשהשמש: באוניברסיטת אריאל מפתחים דרך לנצל את אור השמש

You May Also Like

About the Author: Edson Moreira

"Zombieaholic. Amadores de comida amadora. Estudioso de cerveja. Especialista em extremo twitter."

Deixe um comentário

O seu endereço de e-mail não será publicado.